Uprawa bezorkowa to system uprawy gleby polegający na unikaniu głębokiej orki przed siewem. W tej metodzie resztki roślinne z ubiegłego sezonu pozostają na powierzchni gleby, wytwarzając naturalną warstwę chroniącą przed erozją i utratą wilgoci. Nadrzędnym celem systemu bezpłużnego jest zachowanie zdrowia gleby, zwiększenie jej bioróżnorodności oraz ograniczenie kosztów produkcji rolnej. Sprawdź, które rośliny warto uprawiać w tym systemie.
Dlaczego warto rozpocząć uprawę bezorkową?
Uprawa uproszczona niesie za sobą wiele korzyści. Tradycyjna orka często prowadzi do zagęszczenia gleby, co powoduje utrudnienia w przenikaniu wody. Uprawa bezpłużna poprawia retencję, dzięki czemu rośliny mają ułatwiony dostęp do wody w okresach suszy. Biorąc pod uwagę, że system eliminuje konieczność przekopywania gleby, rolnicy mogą zaoszczędzić dużo czasu i zmniejszyć wydatki związane z przygotowaniem pola do siewu.
Istotną korzyścią jest także wzrost mikroorganizmów, dżdżownic i innych pożytecznych zwierząt, które pomagają w rozkładzie materiału organicznego, wzbogacając glebę w składniki odżywcze. Zrównoważony ekosystem to podstawa efektywnego rolnictwa i prawidłowego wzrostu roślin, co przekłada się na wysoką rentowność upraw.
Zboża w uprawie bezorkowej – co warto zasiać?
W systemach bezorkowych kluczowy jest wybór gatunków i odmian roślin uprawnych, które zaadaptują się do takich warunków. Sprawdzonym wyborem jest także pszenica ozima. Badania dowodzą, że przy prowadzeniu uprawy bezorkowej – na taką samą głębokość jak uprawy orkowej – można uzyskać wyższy plon (o ponad 5%).
Statystyki, opublikowane na łamach miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” 12/2021 wskazują, że uprawa bezorkowa doprowadziła także do zwiększenia średnicy łodyg kukurydzy o średnio 6% oraz masy systemu korzeniowego o 14% w porównaniu do uprawy orkowej. Kukurydza, uprawiana w technologii orkowej, wydała plony na poziomie 9 t/ha, przy czym uprawy bezorkowe z wykorzystaniem kultywatora pozwoliły uzyskać plon większy o 10%. Rolnicy dostrzegają także korzyści w bezorkowej uprawie buraka. Taki system jest szczególnie rekomendowany do gleb lekkich, podatnych na erozję wietrzną i wodną, oraz narażonych na suszę.
Bezorkowa uprawa – wskazówki dla rolnika
W przypadku uprawy bezorkowej kluczową rolę odgrywają narzędzia i maszyny, które umożliwiają siew bez tradycyjnego przekopywania gleby. Podstawą efektywnej uprawy są siewniki wysiewające nasiona bezpośrednio przez resztki roślinne, maszyny do kontroli chwastów (np. wały strunowe oraz specjalistyczne sprzęty do aplikacji herbicydów) oraz kosiarki, rozbijacze słomy czy kruszarki, które ułatwiają zarządzanie resztkami roślinnymi. To właśnie one stanowią kluczowy element uprawy, a ich odpowiednie zarządzanie jest kluczowe dla zachowania zdrowia gleby.
- Zewnętrzny materiał partnerski