Dziś każda nisza ma swój podcast o niej. Jest nawet taki o starych piosenkach. Podcasterzy nie są osamotnieni: w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił ponowny wzrost zainteresowania starą muzyką. Ludzie odkryli na nowo płyty winylowe, ulubione gwiazdy popu ich dziadków powracają, a popyt na występy na żywo z muzyką z minionych dekad jest większy niż kiedykolwiek. Dlaczego tak się dzieje? Co takiego jest w starych piosenkach, że współbrzmi z ludźmi dzisiaj? Ten artykuł porusza kwestię badania dlaczego lubimy nostalgiczne rzeczy poprzez spojrzenie na kilka przykładów muzyki z różnych epok i dlaczego je preferujemy, ponieważ wywołują uczucia nostalgii.
Dlaczego lubimy stare piosenki
Najpierw porozmawiajmy o cechach starych piosenek, które czynią je nostalgicznymi. Ogólnie rzecz biorąc, stara muzyka jest wolniejsza, a instrumenty są inne niż te używane w nowoczesnej muzyce pop, co sprawia, że brzmi inaczej. Co więc jest takiego w tych starych piosenkach, że je lubimy? Czy to naprawdę tylko nostalgia? Te stare piosenki to niekoniecznie te, które pojawiły się, gdy byłeś dzieckiem.
- Powodem, dla którego lubimy te piosenki jest to, że wywołują one w nas nostalgiczne uczucia. Te nostalgiczne uczucia mogą być związane z naszym dzieciństwem, ale mogą też być tęsknotą za przeszłością w ogóle.
- Ważne jest to, że wywołują one nostalgię. Muzyka jest ważną częścią naszego życia i wiemy o tym od tysięcy lat. Starożytne cywilizacje stworzyły piękne dzieła sztuki w formie piosenek, a archeolodzy odkryli, że muzyka była grana w różnych kulturach tysiące lat temu.
Egipcjanie stworzyli instrument muzyczny zwany harfą ponad 5 tysięcy lat temu. Sumerowie, jedna z najstarszych cywilizacji na świecie, stworzyli wiele rodzajów instrumentów strunowych. W starożytnych Chinach ludzie grali na takich instrumentach jak gu zheng i sheng. Grecy tworzyli złożoną i rytmiczną muzykę, a Rzymianie tworzyli muzykę dla rozrywki publicznej i do marszów. W średniowieczu muzyka służyła rozrywce rodziny królewskiej i była grana na dworze. Zwykli ludzie mieli niewielki dostęp do muzyki, ale dzwony kościelne były na porządku dziennym, a ludzie zbierali się, by śpiewać hymny.
Siła muzyki - jak wpływa na nasze emocje
Muzyka jest terapeutyczna na wiele sposobów, ale jednym z nich jest to, że jest to miejsce dla emocji, aby przejść. Ludzie są istotami emocjonalnymi, a czasami emocje utknęły w nas. Nie ma miejsca, do którego mogłyby się udać, ponieważ nie ma niczego, co mogłoby wyzwolić emocje, które mogłyby uwolnić utkwione wewnątrz nas emocje. To może powodować problemy. Dobrym sposobem na zrozumienie tego jest porównanie tego do wody w butelce. Butelka to nasze ciało, a woda w niej to nasze emocje. Jeśli w butelce zrobi się mały otwór, woda wypływa i nie ma już problemu. Kiedy słuchamy muzyki i wyzwala ona w nas jakąś emocję, to uczucie przechodzi do muzyki. Muzyka to butelka, a emocje to woda. To może być dobra lub zła rzecz, w zależności od sytuacji.
- Admin