Bądź elastyczny w swoich postanowieniachW życiu jest wiele rzeczy, na które nie masz wpływu, dlatego ważne jest, by być elastycznym i nie pozwolić im przeszkodzić w osiągnięciu celu. Na przykład, jeśli masz pracowity miesiąc i wiesz, że nie będziesz mógł chodzić na siłownię tak często, jak byś chciał, nie poddawaj się całkowicie. Ważne jest, aby wyznaczać sobie nie tylko cele, które wiesz, że możesz osiągnąć, ale także takie, które możesz naginać lub zmieniać, gdy życie rzuca ci pod nogi różne rzeczy. Jeśli ustalisz ścisłe zasady lub terminy, których musisz dotrzymać, możesz narazić się na porażkę.

Najważniejszy jesteś TY - możesz zmienić zdanie i potrzebować wsparcia

Jeśli znasz przyjaciela lub członka rodziny, który popiera twoje cele związane z samodoskonaleniem, poproś ich o wsparcie. Wyznacz sobie czas w każdym tygodniu lub miesiącu, aby zameldować się u nich i poinformować ich, jak sobie radzisz. Pomocna może być osoba, która nie jest zaangażowana w codzienne działania i pomaga śledzić postępy.

  • Jeśli chcesz schudnąć, znajdź osobę, która również jest na diecie, i poproś ją o pomoc w powstrzymywaniu się od "oszukanych posiłków".
  • Jeśli chcesz się lepiej wysypiać, znajdź w pobliżu kogoś, kto będzie mógł wysłać do Ciebie SMS-a w środku nocy i upewnić się, że nie śpisz do późna.

Najlepszą rzeczą w robieniu postanowień jest to, że można je zmieniać. Jeśli coś nie działa lub jeśli życie rzuci ci kulę, której się nie spodziewałeś, nie bój się zmienić swoich celów. Nie chcesz przecież narażać się na porażkę lub stresować się czymś, na co nie masz wpływu. Załóżmy na przykład, że postanowiłeś chodzić na siłownię 3 razy w tygodniu i świetnie Ci idzie, ale potem masz wypadek samochodowy i nie możesz jeździć do czasu naprawy samochodu. Nie bój się zmienić swojego celu na "chodzenie na siłownię 2 razy w tygodniu, dopóki nie naprawię samochodu". Jeśli jakiś cel nie sprawia Ci przyjemności lub nie spełnia Twoich oczekiwań, przestań go realizować.

Twoje postanowienia są dla Ciebie

Wyznaczając postanowienia na nowy rok, ważne jest, by stawiać sobie cele, które rzeczywiście można zrealizować. Zamiast stawiać sobie jeden duży cel, spróbuj podzielić go na mniejsze zadania, na przykład wygospodarować czas na nowe hobby lub poświęcić więcej czasu rodzinie. Ważne jest też, by być elastycznym i nie stresować się, gdy życie rzuci nam kłody pod nogi. Jeśli wyznaczysz sobie cele, które możesz zrealizować, nawet jeśli są one mniejsze, jest bardziej prawdopodobne, że uda Ci się ich dotrzymać. A kiedy je osiągniesz, poczujesz się spełniony, co sprawi, że będziesz chciał wyznaczać sobie coraz to nowe cele. Lepiej jest wyznaczać sobie cele, które można zrealizować, nawet jeśli oznacza to, że czasem trzeba będzie wprowadzić poprawki. Załóżmy, że chcesz obejrzeć pewien film, ale w kinie jest on wyprzedany. Zamiast się z tym godzić, obejrzyj inny film, o którym wiesz, że jest grany, i postaw sobie za cel "obejrzenie filmu w ten weekend".